Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa trochę twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie miała kryjówkę, gdzie może schować się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html